Dub na Záběhlé 2

Druh: dub zimní (Quercus petraea)
Obvod kmene (2018): 468 cm
Výška: 20 m
Poloha: 49°39´39,1´´N, 13°47´10,9´´E
Rok vyhlášení: 2019

U bývalé Přední Záběhlé najdeme dva památné duby zimní. Známější z nich, dub - dvoják, zná každý „brdomil“, protože patří k symbolům Brd. A má na to plné právo – je to soliterní majestátní velikán, fotogenický strom, nádherný v každé roční době. V době vyhlášení jsme naměřili obvod úctyhodných 726 cm a výšku 16 m. Přestože na jeho kmeni najdeme cedulku „státem chráněný strom“, oficiálně vyhlášený jako památný dosud nebyl. Vlastník stromu, Vojenské lesy a statky ČR, jej evidují jako významný strom.

Vedle dubu byla v roce 1939 postavena hájovna „Pod dubem“, jejíž hajný, pan Roh, v březnu roku 1945 údajně ukrýval v již tehdy dutém kmeni stromu partyzánského velitele Vasila Majského (např. Hrušková: Podivuhodné stromy). Hájovnu i s památným dvojákem zachycuje rytina pana Jana Čáky publikovaná v knize Střední Brdy - krajina neznámá.

Druhý dub roste tak trochu „ve stínu“ prvního, přestože s obvodem 468 cm není žádný drobeček. Dokonce je možné, že oba stromy jsou stejně staré, protože obvody obou kmenů u dvojáku nad rozvětvením i druhého dubu jsou obdobné. Každopádně oba stromy můžeme zařadit do kategorie památných stromů „zralého věku“, který odpovídá stáří 200 – 400 let.

Dub na Záběhlé 2.