Račí mor se rozšířil do CHKO Žďárské vrchy
Naplnily se tak prognózy odborníků, že račím morem jsou ohroženy lokality s výskytem raka říčního ve vzdálenosti do 20 km od místa dřívějšího výskytu nákazy.
Celý článekInvazní druhy rostlin a živočichů představují vážnou hrozbu pro přírodní lokality po celém světě. Společně se vzrůstajícím využíváním přírodních zdrojů, znečišťováním životního prostředí a změnou klimatu jsou řazeny k hlavním negativním faktorům ohrožujících stávající biodiverzitu původních ekosystémů. Nadto způsobují nemalé ekonomické škody a mohou též nebezpečně působit na lidské zdraví. Vzrůstající mobilita lidské populace výrazně napomáhá rozšiřování těchto druhů. Ty jsou tak do nových území zavlékány úmyslně např. jako okrasné rostliny (těmi byly v druhé polovině 19. století i dnes tak nepříjemné křídlatky, netýkavka žláznatá či bolševník). Druhou možností je neúmyslné (nevědomé) zavlečení spolu s jiným druhem do nové lokality. Ještě existuje třetí varianta – dotyčný druh doputuje na území samovolně – příkladem z poslední doby na našem území je invaze středomořského křižáka pruhovaného.
Tyto stránky komplexně informují o problematice invazních druhů na území ČR – od právních předpisů přes popis nejzávažnějších druhů, projektů na jejich likvidaci včetně nejúčinnějších metod hubení až po návod, jak přispět k ochraně naší přírody v boji proti těmto organismům. Pro zvýšení informovanosti jsou uvedeny odkazy na pracoviště řešící invazní druhy a hlavní publikace z této oblasti. Díky zde přítomnému systému včasného varování se může každý zapojit do mapování vybraných invazních druhů a napomoci tak k ochraně před jejich šířením.
Naplnily se tak prognózy odborníků, že račím morem jsou ohroženy lokality s výskytem raka říčního ve vzdálenosti do 20 km od místa dřívějšího výskytu nákazy.
Celý článek O násRačí mor se rozšířil do CHKO Žďárské vrchyInvazní sršeň asijská byla v České republice poprvé objevena v říjnu loňského roku v Plzni, poté nedaleko Rokycan. Nález na Opavsku z minulého týdne je prvním ověřeným výskytem tohoto druhu ve Slezsku i na Moravě.
Celý článek O násInvazní sršeň asijská na Opavsku: hnízdo nalezeno a zlikvidovánoDnešním dnem se stává dalším plnohodnotným členem tzv. unijního seznamu invazních druhů drápatka vodní, často chovaná akvarijní žába. Druhy, které jsou na unijní seznam zařazeny, omezuje řada restrikcí a jednou z nich je zákaz chovu.
Celý článek O násMáte doma žábu drápatku? Registrujte ji!Ministerstvo životního prostředí zajistilo projednání a přijalo dne 24. července 2024 Zásady regulace netýkavky žláznaté (Impatiens glandulifera) v České republice a zároveň přijalo téhož dne Zásady regulace klejichy hedvábné (Asclepias syriaca) v České republice.
Celý článek O násPřijetí zásad regulace pro netýkavku žláznatou a klejichu hedvábnou