Aktualizovaný Katalog nepůvodních rostlin ČR
V posledních dnech roku 2022 byl v časopisu Preslia 94/4 zveřejněn aktualizovaný Katalog nepůvodních rostlin České republiky.
Celý článekV posledních dnech roku 2022 byl v časopisu Preslia 94/4 zveřejněn aktualizovaný Katalog nepůvodních rostlin České republiky.
Celý článek O násAktualizovaný Katalog nepůvodních rostlin ČRMŽP ve spolupráci s partnery z relevantních rezortů připravilo návrh Akčního plánu pro řešení problematiky prioritních způsobů šíření invazních nepůvodních druhů v České republice na období 2023-2028. Smyslem dokumentu je omezit nezáměrné šíření invazních nepůvodních druhů z unijním seznamu.
Celý článek O násNávrh Akčního plánu pro řešení problematiky prioritních způsobů šíření invazních druhů v ČR na období 2023-2028 k připomínkámOd roku 2015 jsou invazní druhy na evropské úrovni regulované v rámci nařízení č. 1143/2014. Na unijním seznamu, který z nařízení vychází, je nyní zahrnuto 22 druhů obratlovců. Při omezování jejich počtu a jejich likvidaci je potřeba brát ohledy na dobré životní podmínky těchto zvířat. To právě řeší vydaná příručka IUCN.
Celý článek O násPříručka k managementu invazních obratlovců zohledňující welfare zvířatMŽP vypracovalo návrh zásad regulace pro invazní druh netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera). V souladu s čl. 26 nařízení EP a Rady (EU) č. 1143/2014 o prevenci a regulaci zavlékání či vysazování a šíření invazních nepůvodních druhů a § 13k odst. 1 ZOPK nyní ministerstvo tento návrh zásad regulace předkládá k veřejným připomínkám, a to ve lhůtě 60 dní od zveřejnění na úřední desce MŽP, tedy do 20. 11. 2022.
Celý článek O násVeřejné připomínkování zásad regulace pro netýkavku žláznatouProjekt NAJDI.JE si klade za cíl zapojit širokou veřejnost do sledování a monitoringu šíření invazních druhů u nás. Takových druhů v posledních letech dramaticky narůstá i díky tomu, že se stávají černými pasažéry v mezinárodní dopravě ovoce, zeleniny či zahradnického materiálu. Včasné zjištění a lokalizace takových druhů ale vyžaduje mnoho úsilí a hlavně mnoho lidí, kteří si případné přítomnosti takových druhů všimnou. NAJDI.JE takto sleduje už více než desítku druhů, poslední dvě pátrací akce odstartovaly teď v létě.
Celý článek O násNové pátrací akce v projektu NAJDI.JEČlenské státy odhlasovaly rozšíření unijního seznamu invazních druhů. K současným 66 druhům přibylo dalších 5 druhů rostlin a 17 druhů živočichů. Účinnost této aktualizace bude od 2. 8. 2022, čtyři druhy mají "odklad" na rok 2024, resp. 2027.
Celý článek O násNové invazní druhy na unijním seznamuPro značně rozšířené invazní druhy se nyní postupně připravují tzv. zásady regulace. Ty stanoví postup pro omezení rozšíření těchto druhů a jejich dopadů na biodiverzitu, ekosystémové služby, lidské zdraví a hospodářství.
Celý článek O násMožnost připomínkování zásad regulace bolševníku a pajasanuNávrh nařízení, které zjednoduší vysazování nepůvodních druhů ryb v ČR, schválila vláda na svém včerejším zasedání. Při vysazování těchto vybraných druhů nebude potřeba zvláštní povolení podle zákona o ochraně přírody a krajiny.
Celý článek O násVláda schválila návrh zjednodušeného vysazování vybraných nepůvodních druhů rybOdbor biologických rizik Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví(VÚKOZ) a SPECLab byli v letech 2018 - 2021 řešiteli projektu TA ČR TH03030306 Invazní nepůvodní mikroorganizmy jako riziko pro lesní ekosystémy ČR. Ten byl zaměřen na modelování impaktu vybraných invazních patogenů dřevin na naše lesy.
Celý článek O násNové publikace k invazním patogenům