Krajina Žďárských vrchů s mírně se vlnícími hřebeny zalesněných kopců lidi přitahovala od pradávna.  Kdysi tu ale rostl divoký prales. Pověsti vypráví o zubrech a vlčích smečkách. Nebyl to kraj ani úrodný, ani jinak bohatý. Současná podoba Žďárských vrchů se zrodila za zvuku úderů seker, pachu kouře z milířů a potu těžké práce na  kamenitých polích. Člověk dal zdejší krajině jedinečné kouzlo. Melancholicky drsnou krásu, kterou člověk musí chvíli hledat, ale už na ni nikdy nezapomene.

Nepřehlédněte

Momentálně bez omezení

sezóna 2024

V současnosti nejsou na území CHKO žádná omezení. Děkujeme však, že se při návštěvě přírody chováte zodpovědně a řídíte se jednoduchými pravidly, která naleznete v sekci Poznejte CHKO, podsekci Jak se chovat v přírodě.

Žďárské vrchy - skorec

Aktuality / Novinky

Smíšené stádo ovcí a koz za elektrickým hrazením hlídané dvěma ovčáckými psy.
22. 5. 2024

AOPK ČR doporučuje chovatelům na Vysočině zabezpečovat kvůli přítomnosti vlků hospodářská zvířata

Vlci byli v novodobé historii poprvé na Vysočině zaznamenáni v roce 2016, vloni bylo potvrzeno narození dvou vlčat. AOPK ČR průběžně informuje chovatele hospodářských zvířat o tom, jak stáda preventivně zabezpečovat, aby se minimalizovala pravděpodobnost jejich napadení touto šelmou.

Celý článek O násAOPK ČR doporučuje chovatelům na Vysočině zabezpečovat kvůli přítomnosti vlků hospodářská zvířata
Vstup do NPR je tematicky tvořen hadcovými zídkami s motivem meandru řeky Jihlavy - Čertova ocasu
10. 4. 2024

Obnova návštěvnické infrastruktury a naučné stezky v národní přírodní rezervaci Mohelenská hadcová step dokončena

Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) ve spolupráci s obcí Mohelno na konci března 2024 dokončila obnovu naučné stezky a návštěvnické infrastruktury v NPR Mohelenská hadcová step. Na návštěvníky čeká nové zázemí a zajímavé informace o této jedinečné lokalitě.

Celý článek O násObnova návštěvnické infrastruktury a naučné stezky v národní přírodní rezervaci Mohelenská hadcová step dokončena
Vyhrabávání stařiny - oddíl vlčat z Nového Města na Moravě na Vávrově skále
16. 1. 2024

Druhý rok zkušeností se Skautskými patronáty

Po předloňském startu Patronátů Skautského institutu v CHKO Žďárské vrchy, kdy se do této aktivity pilotně zapojily dva skautské oddíly. Je povzbudivé, že loni bylo zapojení oddílů ještě úspěšnější. Jednalo se o sedm oddílů z pěti skautských středisek, z nichž si každý oddíl vybral z lokalit navržených pracovníky RP SCHKO Žďárské vrchy místo svého Patronátu. Podle možností a hlavně v dostupné vzdálenosti od klubovny nebo tábořiště začali mladí skauti pečovat o pastviny na skále, podmáčené louky nebo o tůně a mokřady.

Celý článek O násDruhý rok zkušeností se Skautskými patronáty

Kalendář akcí

Všechny akce

Tipy na výlet

Jestli plánujete přijet do Žďárských vrchů, máme pro vás několik zajímavých tipů na výlet.

Další výlety
Křížem krážem Žďárskými vrchy - Kadov
60 km
Žďárskými vrchy křížem krážem

Příznivcům cykloturistiky na Vysočině připravila Správa CHKO Žďarské vrchy 3 okruhy s celkem 22 zastávkami v místech s přírodními a kulturními zajímavostmi. Výchozím bodem Novoměstského okruhu je Vysočina aréna, Žďárského okruhu odpočinkový areál u Pilské nádrže a Svratecko-hlineckého okruhu náměstí 9. května ve Svratce nebo Betlém v Hlinsku. V informačních centrech a sídle Správy CHKO Žďárské vrchy je zdarma k dispozici průvodce s podrobnou turistickou mapou.

Více informací O násŽďárskými vrchy křížem krážem
Pohled do korun prastarých buků
2,6 km
Naučná stezka Žákova hora

Naučná stezka vede okolo Národní přírodní rezervace Žákova hora. Seznamuje s přírodou a historií pralesa na Žákově hoře, který je jedním z nejcennějších a nejstarších chráněných území v kraji Vysočina.

Více informací O násNaučná stezka Žákova hora
Zatopený lom
11 km
Do nitra krajiny Žďárských vrchů

Historií i krajinou v okolí Žďáru nad Sázavou.

Více informací O násDo nitra krajiny Žďárských vrchů