null Z Božanova na Slavný a zpět kolem Kamenné brány

Tip na výlet

Z Božanova na Slavný a zpět kolem Kamenné brány

  • Délka: 16 km
  • Typ: pěší
  • Obtížnost: střední
Broumovské stěny.

Milovníci výhledů a skal si mohou užít 16 kilometrů dlouhý výšlap na hřeben Broumovských stěn od Božanova. Výstup je strmý, bude ale odměněn pohledy na fascinující vrch Koruna. Ještě před stoupáním si můžete prohlédnout kostel sv. Máří Magdalény z dílny Dientzenhoferů. V obci uvidíte také statky broumovského typu, budované od konce 18. stolení ze zdejšího pískovce. Jejich velikost a zdobnost ukazují někdejší bohatství Broumovska. Z horního konce obce vyrazíte po modře značené cestě k Machovskému kříži, od kterého pokračujte po červeně značené hřebenovce k Pánovu kříži. Zde můžete odbočit po žluté do labyrintu Božanovského Špičáku s pitoreskními pískovcovými útvary. Po červeně značené stezce dojdete na Slavný.

V osadě se lze posilnit před zpáteční cestou do Božanova, ke které nyní využijte žlutou značku, která vás přivede ke Kamenné bráně, unikátnímu kamennému oblouku a vyhlídce na Koruně. Ze hřbetu Stěn vás ohromí výhledy do broumovské „zemičky“ i na blízké hory Javoří, Soví, Stolové nebo vzdálenější Krkonoše a Králický Sněžník. Trasa výletu vede z velké části národní přírodní rezervací Broumovské stěny.

Prosíme návštěvníky, aby se pohybovali po značených cestách a dbali omezení během hnízdění ptáků.

Autoři fotografií: Petr Kuna, Zuzana Růžičková, Petr Holub

Při svých cestách prosíme, buďte k přírodě ohleduplní. Postačí k tomu jen pár zásad. Více o tom, jak se chovat v přírodě se můžete dozvědět z krátkých videí o rodině Veverkových.

Další výlety:

www.snamidoprirody

Galerie

Vyhlídka z Božanovského Špičáku.

Vyhlídka z Božanovského Špičáku

Broumovské stěny-želva.

Broumovské stěny_želva

Kamenná brána_Broumovské stěny.
Martínkovice a Broumov z Koruny.
Broumovské stěny-Pánův kříž.

Broumovské stěny_Pánův kříž

Hora Koruna.

Broumovské stěny_ Koruna