null Od nádražního divadla na Ruprechtický Špičák

Tip na výlet

Od nádražního divadla na Ruprechtický Špičák

  • Délka: 14 km
  • Typ: pěší
  • Obtížnost: střední
Javoří hory.

Snad jenom v Meziměstí mají divadlo v nádražní budově. Zdejší hraniční železniční uzel byl totiž výkladní skříní rakouského mocnářství. Velikost nádraží je nejlépe vidět z lávky nad kolejištěm, po níž můžete vyrazit k Javořím horám, které zformovala sopečná činnost, tektonické pohyby a eroze.

Po modře značené cestě půjdete Vižňovem ke kostelu sv. Anny. Rozhodně nevynechejte expozici s ukázkami zdejší pestré geologie v jeho blízkosti. Po výhledech z lučinatých návrší pokračujte lesem Javořích hor a vystoupejte k rozhledně na Ruprechtickém Špičáku.

Udiví vás dynamika zdejší krajiny, strmost údolí a místy odhalené výchozy suchých vyvřelin, na nichž se udrží jen tenká vrstva půdy. Z nejvyššího bodu CHKO Broumovsko se z výšky 880 m n. m. pokocháte pohledem na Hejšovinu, Broumovské stěny, Ostaš i vzdálenější Orlické hory.

K návratu využijte žlutou trasu přes Ruprechtice. I zde procházíte kolem barokního kostela z dientzenhoferovské dílny. Od něj můžete zamířit zpět do Meziměstí po červeně značené cyklostezce podél trati. Nebo s chutí využijete k návratu blízkou železniční zastávku Ruprechtice, vždyť budete mít v nohách 14 kilometrů a téměř 500 výškových metrů.

Autoři fotografií: Zuzana Růžičková, Petr Kuna

Při svých cestách prosíme, buďte k přírodě ohleduplní. Postačí k tomu jen pár zásad. Více o tom, jak se chovat v přírodě se můžete dozvědět z krátkých videí o rodině Veverkových.

Další výlety:

www.snamidoprirody

Galerie

Vižňov, cestou do Javořích hor.

Vižňov rozcestí u Pomezí. Cesta k Javořím horám.

Výhled z Ruprechtického Špičáku k východu na hřeben Javořích hor.

Výhled z Ruprechtického Špičáku k východu. Pohled na hřeben Javořích hor a Krkonoše.

Javoří hory od Janoviček.

Celkový pohled na Javoří hory z Janoviček.