Odebírat RSS

null Syslí hlídky opět v akci

AOPK ČR, ústředí

Syslí hlídky opět v akci

7. 8. 2023

Na Radouči v Mladé Boleslavi už třetí léto fungují takzvané Syslí hlídky.

Na Radouč, která je právě pro výskyt syslů evropsky významnou lokalitou, lidé jezdí za výjimečným zážitkem – chtějí si tato zvířata zblízka prohlédnout a často i nakrmit. Syslí hlídky návštěvníkům vysvětlují, proč by se tito kriticky ohrožení hlodavci krmit neměli, a seznamují je se záchranným programem sysla obecného.  

V minulosti se běžně stávalo, že lidé zde sysly krmili příliš velkým množstvím nevhodné potravy. Nosili jim například pečivo, hranolky, brambůrky nebo čokoládu. Proto zde AOPK ČR ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) provozuje od roku 2021 unikátní projekt, se kterým se lze setkat jen na této lokalitě. Za dobu působení Syslích hlídek se podařilo dobrovolníkům zvednout povědomí lidí o syslech a většina návštěvníků, pokud už chce těmto zvířatům přilepšit, přináší především různé druhy ovoce.

Hlídky zde v tomto období nepůsobí náhodou, v červnu jsou venku z nor již letošní mláďata a v dalších měsících si sysli musí navíc nashromáždit dostatečné tukové zásoby pro hibernaci. V těchto měsících nastává tedy doba nejvyšší aktivity syslů.

Kvůli přikrmování ztrácí syslové plachost a stávají se snadnou kořistí predátorů včetně toulavých koček. V případě požití nevhodné potravy mohou dokonce některá zvířata uhynout. Přebytečná potrava, která zůstává ležet okolo nor, navíc láká potkany, kteří jsou přenašeči infekčních onemocnění. Návštěvníky Radouče tedy žádáme, aby sysly nekrmili, děkujeme.

Foto1: Květa Černohlávková
Foto 2: Pavel Sýkora

​​​

Kolonie sysla obecného na louce.

sysel obecný, foto: Květa Černohlávková

Syslí hlídka určená k pozorování.

syslí hlídka, foto: Pavel Sýkora