Odebírat RSS

null City Nature Challenge 2023 startuje už v pátek

AOPK ČR, ústředí

City Nature Challenge 2023 startuje už v pátek

25. 4. 2023

O následujícím víkendu proběhne každoroční mezinárodní soutěž mezi městy o nejvyšší počet pozorovaných druhů zvířat, rostlin a hub. Z České republiky se stejně jako vloni přihlásily Praha, Brno, Uherské Hradiště a České Budějovice.

„Ukažme společně světu, jak bohatá a jedinečná je příroda v našich městech.“

Cílem celé akce je objevování přírody ve městech. Má přitáhnout lidi k pozorování přírody i tam, kde by se na první pohled zdálo, že příroda není. A pořádání soutěže je ideální způsob, jak lidi pro věc nadchnout [1].

K účasti si stačí stáhnout aplikaci iNaturalist a během prodlouženého víkendu 28. 4.–1. 5. posílat záznamy pozorovaných druhů zvířat nebo rostlin. Počítají se všechna zaslaná data z  Prahy, Brna, Uherského Hradiště a Českých Budějovic. Výsledky soutěže, tedy kolik jednotlivá města poslala záznamů pozorování, budou zveřejněny o týden později na webových stránkách pořadatele.

Minulý rok se City Nature Challange zúčastnilo více než 67 tisíc soutěžících, kteří pomocí aplikace odeslali téměř 1,7 milionu záznamů o asi 50 tis. pozorovaných druhů. 

AOPK ČR je partnerem akce od roku 2018, kdy se Česká republika zapojila poprvé. V Praze se organizace ujalo Národní muzeum, v Brně má soutěž na starosti Hvězdárna a planetárium Brno, v Uherském Hradišti zlínská Univerzita Tomáše Bati a v Českých Budějovicích Biologické centrum AV ČR [2].   

Objevovat přírodu můžete samozřejmě kdekoliv a kdykoliv, nejen během tohoto víkendu. Vydejte se třeba na některý z našich výletů (jejich nabídku najdete na adrese snamidoprirody.cz) a zkuste zjistit, jaká zvířata a rostliny tam mají domov. Každé pozorování se počítá, každý druh je zajímavý.

Získaná data – ta ze soutěže nebo z vašich výletů - doplní Nálezovou databázi ochrany přírody, kterou AOPK ČR spravuje. Data jsou důležitá pro vyhodnocování péče o území nebo druhy. Každým pozorováním, o kterém nám tedy dáte vědět, pomáháte přírodu chránit. Děkujeme.

Poznámky:

[1] Samotný projekt vznikl v roce 2016 v USA a zorganizovaly ho Natural History Museum v Los Angeles a California Academy of Science v San Franciscu. První ročník byl tak logicky soubojem pouze mezi těmito dvěma městy. Během osmidenního klání bylo zaznamenáno přes 20 tisíc pozorování. Následující rok se akce konala i v dalších městech USA. Loňský ročník proběhl ve více než 450 městech z celého světa. 
[2] Více informací o City Nature Challange 2023 v České republice se dočtete zde: https://www.citynaturechallenge.cz/

Foto: Národní muzeum

Ledňáček sedící na větvi.

Foto: Národní muzeum