Odebírat RSS

null AOPK ČR zjišťuje podrobnosti o incidentu, pravděpodobně s vlky, v Krušných horách

AOPK ČR, ústředí

AOPK ČR zjišťuje podrobnosti o incidentu, pravděpodobně s vlky, v Krušných horách

12. 3. 2023

Podle informací na sociálních sítích došlo včera k útoku zvířete, údajně vlka, na psa v Krušných horách, poblíž Hory sv. Šebestiána. AOPK ČR nyní zjišťuje podrobnosti.

Podle údajů, které má AOPK ČR nyní k dispozici, mělo včera dojít k incidentu, při kterém se jedno z pěti zvířat, údajně vlk, mělo oddělit při spatření psa na louce od ostatních a pokoušelo se na psa zaútočit. Majitel psa si před zvíře sedl do podřepu a prý se snažil zvíře zaplašit klackem. To se mělo pokoušet dostat blízko k psu a přitom jeho majitele, který byl v podřepu, zasáhnout zuby na ruce. Pes je v pořádku, ruka jeho majitele byla podle informací AOPK ČR ošetřena.

„Snažíme se zjistit, co se ve skutečnosti stalo, jaké bylo počasí a podmínky. Není třeba panikařit, každopádně to je situace, kterou nebereme na lehkou váhu, v oblasti zintenzivníme monitoring a pokusíme se zjistit podrobnosti. Doporučujeme, aby lidé měli psy na vodítku, protože v přírodě jim může hrozit nebezpečí. Prasata divoká či vlci vnímají psy jako vetřelce a mohou je napadnout. Případů napadení či zabití psa prasetem se objevuje každoročně řada,“ konstatuje AOPK ČR.  

Pro hodnocení obdobných problematických situací připravila AOPK ČR pohotovostní plán, který je nyní před schválení ministerstvy. Pokud by došlo k nestandardnímu chování, ze kterého vyplývá, že vlk ztratil před člověkem respekt, měl by být podle tohoto plánu z populace odstraněn.  

Foto: ilustrační, Staffan Widstrand