null Napříč Slavkovským lesem

AOPK ČR, Správa CHKO Slavkovský les

Napříč Slavkovským lesem

7. 11. 2023

Srdečně vás zveme na poslední letošní exkurzi s průvodci z AOPK ČR, Správy CHKO Slavkovský les. Každoroční putování Slavkovským lesem se koná tradičně v pátek 17. listopadu.

V pátek 17. listopadu oslavte Den boje za svobodu a demokracii neotřele pohybem v přírodě s průvodci z AOPK ČR, RP Správy CHKO Slavkovský les. Koná se totiž tradiční celodenní pěší putování napříč Slavkovským lesem nejen za jeho přírodovědnými krásami. Sraz účastníků je v 9:30 u zpívající fontány na kolonádě v Mariánských Lázních. Jde o předposlední exkurzi letošního programově bohatého kalendáře Pojďte s námi do přírody!

“I v pozdním podzimu má Slavkovský les své kouzlo. Během dne nás čeká spousta nevšedních zážitků, které nám přichystá počasí, příroda a naši spoluputovníci,” říká průvodkyně exkurze Jana Rolková ze Správy CHKO Slavkovský les a dodává: “Při našem výšlapu s trasou přes 20 km projdeme krajinou lesů a luk, nahlédneme do hlubin Země a když nám počasí dovolí, spatříme malebné výhledy hýřící podzimními barvami. Nebudeme ukazovat podrobnosti a vzácné druhy jako na našich jiných exkurzích, ale naopak si užijeme pozorování přírodních a krajinářských celků”. Trasa vede z kolonády v Mariánských Lázních přes PR Žižkův vrch, Polom, PR Smraďoch, Farská kyselka, PR Vlček, PR Mokřady pod Vlčkem, obec Prameny, NPP Upolínová louka pod Křížky, PP Dominova skalka až do Bečova nad Teplou. Pavel Jaška, druhý z průvodců ze Správy CHKO Slavkovský les, dále upřesňuje: “Při krátkých zastávkách na přírodovědně a krajinářsky nejzajímavějších místech se dozvíme o chráněných územích, minerálních pramenech nebo mokřadech světového významu, jimiž budeme procházet. Navštívíme pět přírodních rezervací a jednu národní přírodní památku. Během túry zdoláme značné převýšení a několikrát pokoříme nadmořskou výšku 800 m včetně nejvyšší kóty Vlčího kamene 883 m n. m.” Cílem vycházky je město Bečov nad Teplou. “V Bečově, pokud budeme dobře časově stíhat, si závěr výletu zpestříme návštěvou místní restaurace a vyhodnocením dne. Zpět se dopravíme vlakem z Bečova do Mariánských Lázní nebo do Karlových Varů, jež odsud jezdí zhruba jednou za dvě hodiny,” zve na exkurzi Pavel Jaška. Účastníci putování by se měli vybavit vším potřebným pro celodenní výlet včetně jídla a pití. Nutná je vhodná terénní obuv a teplé oblečení. Lze též doporučit vzít si s sebou mapu, pro případ dřívějšího návratu, nebo nutného oddělení od skupiny. Vzhledem k tomu, že se bude pravděpodobně docházet do Bečova za šera, je vhodné mít s sebou také baterku. Pro větší náročnost nelze akci doporučit svátečním chodcům. Účast je na vlastní nebezpečí. Akce se koná za každého počasí.

Cyklus přírodovědných akcí „Pojďte s námi do přírody!“ jako každý rok připravila AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les ve spolupráci se svými partnery. V rámci tohoto cyklu jste se mohli v průběhu celého roku zúčastnit mnoha výprav za poznáním přírody a krajiny západních Čech.

Kontakty pro média: Mgr. Jana Rolková, 951 424 105, jana.rolkova@nature.cz

 

Tisková zpráva ke stažení

 

Plakát ke stažení

 

Plakát - Napříč Slavkovským lesem 2023