null Podaří se zachránit klentnickou lípu

AOPK ČR, Správa CHKO Pálava

Podaří se zachránit klentnickou lípu?

18. 4. 2023

V dalších týdnech podnikneme kroky k záchraně památné klentnické lípy, loni poškozené při jedné z letních bouřek.

Život se s nikým nemazlí a poslední roky byly těžké i pro památnou lípu, rostoucí od roku 1791 u sochy sv. Jana Nepomuckého v Klentnici. Prudká bouřka doprovázená nárazovým vichrem loni v létě strom těžce poškodila. Ihned po bouřce jsme lípu nechali ošetřit – zbývající větve byly zkráceny a navzájem provázány dynamickými vazbami

Bohužel se ukazuje, že ani to nestačí. Odborníci z řad dendrologů a arboristů se jednoznačně shodli na tom, že po olistění a zvětšení objemu i hmotnosti koruny během další vegetační sezóny je téměř jisté, že by došlo k další havárii. Důvodem je tzv. tlaková vidlice přímo nad dutinou, která prochází naskrz stromem. Veškerou váhu koruny tak drží jenom tenká skořápka zdravého dřeva po části obvodu dutiny a hrozí, že se koruna rozlomí a odtrhne i část kmene, což by pro lípu mělo fatální důsledky. Jedinou nadějí na záchranu i zajištění bezpečnosti v okolí stromu je tak ještě razantnější ořez – zkrácení větví až téměř na úroveň torza kmene. Zásah musí být proveden co nejdříve (ideálně do konce dubna), poté budeme moci obnovit zastřešení dutin. 

Lípy obvykle dobře snášejí i silnější zásahy a ochotně obrážejí brzy po ořezu. Věříme, že prastará klentnická lípa s námi bude v nové, poněkud skromnější podobě, ještě mnoho let. Prodloužení jejího života jistě ocení i spousta běžných i vzácnějších obyvatel dutého kmene, jako je třeba vyhynutím ohrožený kovařík rezavý.

Klentnická lípa.
Klentnická lípa.