null Nová naučná stezka po Dunajovických kopcích

AOPK ČR, Správa CHKO Pálava

Nová naučná stezka po Dunajovických kopcích

20. 6. 2023

Originálně pojatá stezka vás na jedenácti zastaveních seznámí s přírodou, krajinou i historií této národní přírodní rezervace.

Co jsou to stepní běžci? Jakou záhadu skrývalo zkoumání pelyňku Panćicova? Proč jsou svahy kopců upravené do terásek? A jaká byla minulost kaple na Rochusbergu, na němž dnes stojí jen rozpadající se křížek? Odpovědi na tyto otázky najdete na nové naučné stezce, která vznikla na Dunajovických kopcích.

Zajímavá je i samotná realizace. Namísto klasických tabulí jsou panely válcové, umístěné na akátových sloupech, takže mnohem lépe zapadnou do krajiny a neruší ve výhledech. Kovové válce se navíc dají otáčet, takže se dobře čtou. Jednoduché černobílé grafice panelů dominují ilustrace – jednotlivé příběhy jsou ztvárněny jako komiks. 

Stezka má jedenáct zastavení (viz mapu), u prvního proběhne v neděli 25. 6. v 10.30 slavnostní otevření. Stezku realizoval Okrašlovací spolek Mikulov ve spolupráci s AOPK ČR (Správou CHKO Pálava) za podpory RWE, obce Dolní Dunajovice a vinařství Zámečník, Baláž a Orisek.

Panel naučné stezky.
Panel naučné stezky.
Panel naučné stezky.
Panel naučné stezky.