null Dům přírody Brd na Třech Trubkách za první tři měsíce navštívilo přes 6 tisíc turistů

AOPK ČR, Správa CHKO Brdy

Dům přírody Brd na Třech Trubkách za první tři měsíce navštívilo přes 6 tisíc turistů

16. 11. 2023

Do Domu přírody Brd v areálu loveckého zámečku Tři Trubky v údolí Klabavy zavítalo za první tři měsíce od jeho otevření 6368 platících návštěvníků.

Do Domu přírody Brd v areálu loveckého zámečku Tři Trubky v údolí Klabavy zavítalo za první tři měsíce od jeho otevření 6368 platících návštěvníků. Brdská expozice, která je součástí romantické stavby z 19. století, otevřela své brány veřejnosti první srpnový víkend. Dům přírody vznikl v rámci rozsáhlé rekonstrukce ve spolupráci Vojenských lesů a statků ČR (VLS), které jsou majitelem objektu a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), jeho provozovatelem je obec Strašice. 
Expozice, která je umístěna v bývalých hospodářských budovách ikonického zámečku v brdských hvozdech, popisuje unikátní přírodu na pomezí Středočeského a Plzeňského kraje, ale také zdejší historii. Samostatná část je pak věnována vojenské minulosti území, které se stalo prvním výcvikovým prostorem již za prvnírepubliky a ozbrojeným silám slouží k výcviku částečně dodnes. 
„S ohledem na to, že Tři Trubky leží uprostřed lesů mimo civilizaci a několik kilometrů od nejbližších parkovacích stání, překonává návštěvnost za první tři měsíce naše očekávání. Ukazuje se, že náš plán přeměnit tuto ikonickou a tajemnou brdskou stavbu na vstupní bránu dochráněné krajinné oblasti Brdy, který je součástí našich snah o realizaci řízeného turistického ruchu v Brdech, je krok správným směrem,“ uvedl ředitel VLS Roman Vohradský.
Největší zájem veřejnosti zažily Tři Trubky hned po otevření v srpnu, kdy expozici shlédlo 2632 platících návštěvníků. Zájem však neopadl ani po prázdninách – v září na zámeček dorazilo 2372 návštěvníků a teplý říjen přilákal dalších 1364 návštěvníků.  
Dům přírody Brd je součástí programu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která buduje obdobná moderní návštěvnická zařízení v rámci chráněných krajinných oblastí a dalších významných chráněných území v její správě.
„Tři Trubky jsou již desátým Domem přírody, který Agentura ochrany přírody a krajiny otevřela.Z hlediska zájmu veřejnosti se jedná o jeden z úspěšných projektů. Jsme rádi, že je o CHKO Brdy a její přírodu takový zájem,“ uvedl Bohumil Fišer z AOPK ČR.
Vedle individuálních návštěvníků se Tři Trubky staly oblíbeným cílem skupinových výprav – především školních a zájmových kolektivů.  Expozici si tak prohlédli žáci základních a středních škol z Dobříše, Plzně, Rokycan a dalších obcí v regionu i mimo něj, ale třeba také výprava z německého Markt Hohenfelsu, který je partnerskou obcí radnice ve Strašicích, na jejichž katastrálním území se zámeček v Brdech nachází.
„Využili jsme všechny typy prohlídek, které nabízíme. Pořádají se zde komentované vycházky, do programu pro veřejnost se od října zapojují také lesní pedagogové Vojenských lesů a statků i pracovníci AOPK. Na prosinec jsme připravili vánoční výzvu s výrobou ozdob na adventní dny. 9. prosince se zde odehraje Třítrubecké troubení, o den později čtení knihy Mikuláše Pešty Třemšínský drak,“popisuje Tomáš Makaj z Muzea středních Brd ve Strašicích, které je provozovatelem Domu přírody Brd.
Lovecký zámeček Tři Trubky nechal vystavět rod ColloredoMannsfeldů na konci 19. století. Po vytvoření vojenského prostoru zámeček sloužil k reprezentačním účelům a krátce zde pobývali i naši bývalí prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Eduard Beneš. V posledních desetiletích budova neprošla výraznější renovací až do roku 2021, kdy Vojenské lesy a statky společně s budováním návštěvnického střediska opravily exteriér zámečku, objekt myslivny, nedalekou vodní elektrárnu i okolí areálu. Státní podnik navíc vybudoval novou dvoukilometrovou lesní stezku na Tři Trubky od záchytného parkoviště u Strašic.  Vedle expozice Domu přírody Brd areál nabízí rekreační ubytování v budově myslivny, jehož kapacitu po dokončení vnitřní rekonstrukce v roce 2024 rozšíří ubytování na samotném zámečku. Na zahradě areáluvznikla vnější expozice domu přírody v podobě edukativního hřiště pro děti. V objektu navíc funguje mobilní aplikace VLS „S námi vám zvěř neuteče,“ která díky rozšířené realitě ukazuje v reálném prostředí zvířecí obyvatele Brd – jelena, lišku a sovu.  
Pro nadcházející sezónu chtějí VLS otevřít také novou cyklotrasu ze Tří Trubek, na které se bude návštěvníkům s využitím mobilní aplikace „Brdy a Ralsko – divočina v srdci Čech“ zobrazovat vojenská technika na cvičištích, informace o přírodě i historii, ale třeba také přesný 3D model areálu Tří Trubek.

Dům přírody Brd.