26.8.2019

Od letošního roku je nově legislativně chráněn orel královský (Aquila heliaca) v ptačí oblasti (dále jen PO) Soutok - Tvrdonicko a stává se desátým předmětem ochrany této významné PO. Ochrana orla královského byla legislativně ukotvena nařízením vlády č. 60/2019 Sb., které nabylo účinnosti dne 1. 4. 2019, a kterým se novelizuje nařízení vlády č. 26/2005 Sb. o vymezení PO Soutok – Tvrdonicko. Nařízení vlády bylo dále rozšířeno o ustanovení, kterým bude možné regulovat rušení těžbou a mechanizovanými pracemi v okolí hnízda orla královského v hnízdní době.

Na území PO Soutok - Tvrdonicko hnízdí orel královský již od roku 1998, kdy zde bylo poprvé prokázané hnízdění tohoto celosvětově ohroženého druhu na území ČR. V době vyhlášení PO Soutok - Tvrdonicko ještě nebylo jisté, zda zde orel vytvoří stabilní populaci a zda se nejedná o pouhou fluktuaci v rozšíření areálu druhu. V současné době lze na základě dlouhodobého výskytu orla královského v území považovat splnění kritérií pro jeho zařazení mezi předměty ochrany PO Soutok - Tvrdonicko za nezpochybnitelné, přičemž daná PO a její bezprostřední okolí poskytují vhodné podmínky pro zajištění výskytu jedinců daného druhu na území této PO v dlouhodobém časovém horizontu. Mimo jiné je tato oblast nejvýznamnější lokalitou orla královského na území ČR.

Na příkladu orla královského a dalších dravců, kteří jsou předmětem ochrany PO Soutok – Tvrdonicko, lze vidět, jak významným územím pro ochranu přírody je oblast soutoky Moravy a Dyje.


(c) 2006 Natura 2000 - Oficiální webové stránky soustavy Natura 2000 v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu natura2000@nature.cz. Redakce stránek využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2006 - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AOPK ČR nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.