29.8.2012
Koalice pro Naturu 2000, neformální sdružení nestátních neziskových organizací, spustila 23. srpna webovou aplikaci s názvem „Systém včasného varování (alarm systém)“. Systém by měl plnit funkci nástroje akutní pomoci prozatím sedmi druhům zvláště chráněných živočichů a rostlin (čolek velký, hnědásek osikový, hořeček český, kuňka ohnivá, modrásek bahenní, modrásek očkovaný a rak kamenáč). Tyto konkrétní druhy byly vybrány proto, že jejich případné ohrožení je dobře rozpoznatelné a zároveň znamená riziko pro druhy jiné. Protože se tyto druhy vyskytují v chráněných územích – evropsky významných lokalitách soustavy Natura 2000, jejich ochrana zároveň povede k ochraně až desítek dalších druhů, potažmo celých lokalit.

Systém konkrétně umožňuje:

1. Na přehledové mapě ČR zjistit, ve kterých evropsky významných lokalitách je daný druh předmětem ochrany.

2. Dozvědět se, jaké aktivity nebo procesy daný druh nejčastěji ohrožují a pomocí jednoduchých indikátorů (např. o kolísaní vodní hladiny, stavební činnosti či přihnojování) určit, zda opravdu k tomuto ohrožení dochází.

3. Najít kontakt na příslušný orgán ochrany přírody a/nebo oddělení České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

4. Stáhnout si vzor podnětu k šetření pro ČIŽP (ve Wordu, vzor v pdf zde) nebo tento podnět odeslat on-line (stránky neziskové organizace Arnika). Ten, kdo narazí na lokalitu, na níž se vyskytuje daný druh a bude mít podezření, že je v ohrožení, může prostřednictvím vyplnění formuláře přímo informovat příslušný úřad.

Veškeré informace o daných druzích si lze rovněž stáhnout v brožuře.

(c) 2006 Natura 2000 - Oficiální webové stránky soustavy Natura 2000 v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu natura2000@nature.cz. Redakce stránek využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2006 - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AOPK ČR nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.