15.3.2012
Směrnice „o ptácích“ a směrnice „o stanovištích“ patří k hlavních nástrojům ochrany druhů a stanovišť v EU. Cílem rámcové směrnice EU o vodní politice (WFD – Water Framework Directive) je ochrana a zlepšování kvality povrchových i podzemních vod. Obě směrnice zároveň pak mají zajistit zdravé vodní ekosystémy a rovnováhu mezi ochranou vod a přírody a udržitelným využíváním přírodních zdrojů.
Implementace těchto směrnic vedla a vede k množství dotazů. Evropská komise proto vydala tento dokument, obsahující nejčastěji kladené dotazy s detailními odpověďmi. Spolupracovali na něm oddělení přírody, vod a práv Generálního ředitelství pro životní prostředí Evropské komise. Dokument byl konzultován se zástupci členských států a zainteresovanými lidmi v letech 2009 a 2010. Na základě jeho verze z června 2010 se v Bruselu konal workshop s názvem „Biodiversity and Water: Links between EU nature and water legislation“.
Nejnovější verze z prosince 2011 zahrnuje množství dalších témat, vzešlých z tohoto workshopu. Nyní jsou na základě workshopu zpracovávány další dvě kapitoly, týkající se suchozemských ekosystémů závislých na spodní vodě a propojení se směrnicí o povodních. Samostatně vzniká i dokument s odpověďmi na časté dotazy, týkající se propojení rámcové směrnice EU o strategii pro mořské prostředí a legislativy v ochraně přírody.
Všechna výše zmíněná témata budou později zkompletovány do jediného dokumentu.

(c) 2006 Natura 2000 - Oficiální webové stránky soustavy Natura 2000 v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu natura2000@nature.cz. Redakce stránek využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2006 - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AOPK ČR nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.