25.8.2011
V červenci 2011 schválila Evropská komise aktualizovanou podobu standardního datového formuláře (Standard Data Form - SDF), který slouží k předávání údajů o lokalitách soustavy Natura 2000 členskými státy Evropské komisi.

První standardní datový formulář byl přijat v roce 1997 (Rozhodnutí 97/266/ES). V roce 2008 členské státy a Komise vyjádřily potřebu zdokonalit, zjednodušit a zmodernizovat předávání údajů podle obou směrnic. Revize SDF byla provedena v těsné spolupráci s členskými státy v rámci technické pracovní skupiny. Změny SDF nejsou zásadního charakteru; rozsah a struktura údajů zůstávají víceméně zachovány. Nadbytečné části formuláře byly odstraněny, některé dosud chybějící údaje (zejména o mořských oblastech) byly doplněny a byla provedena nezbytná zlepšení ve struktuře údajů o ekologických informacích. Důvodem k revizi byl také rychlý vývoj informačních technologií pro správu údajů (např. automatické kontroly kvality), jakož i rostoucí dostupnost digitálních geografických informací a analytických nástrojů. Z tohoto důvodu již nejsou požadovány tištěné mapy ani formuláře a údaje budou poskytovány výhradně v elektronickém formátu.

Aktualizovaná podoba SDF včetně vysvětlujícího textu k jednotlivým částem byla publikována v Ústředním věstníku Evropské unie jako Prováděcí rozhodnutí Komise o úpravě informací o lokalitách pro síť Natura 2000 ze dne 11. července 2011 (K(2011) 4892), které je ke stažení zde.

(c) 2006 Natura 2000 - Oficiální webové stránky soustavy Natura 2000 v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu natura2000@nature.cz. Redakce stránek využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2006 - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AOPK ČR nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.