22.12.2008

Proč vylišujeme biogeografické oblasti?

Různá místa se liší klimatickými podmínkami, mají rozdílný geologický podklad a historický vývoj. To vede k typické kombinaci druhů a specifickému druhovému složení na daném území - můžeme vylišit tzv. biogeografické oblasti. Pro přehled biogeografických oblastí viz schématická mapa vpravo nebo interaktivní mapa na stránkách European Environment Agency.

Z hlediska ochrany přírody je vylišení biogeografických oblastí praktické, protože můžeme snáze porovnávat lokality s podobnými podmínkami než naprosto odlišné. Proto při vytváření soustavy chráněných území NATURA 2000 se jednotlivé lokality na daném území vybírají zvlášť pro danou biogeografickou oblast.

Jaké biogeografické oblasti se vyskytují v EU?

Na území členských států se nachází devět biogeografických oblastí: alpinská (seznam lokalit 2008), atlantská (seznam lokalit 2004), boreální (seznam lokalit 2007), černomořská, kontinentální (seznam lokalit 2007), makaronéská (seznam lokalit 2008), panonská (seznam lokalit 2007), stepní a středomořská (seznam lokalit 2008). Více podrobností o jednotlivých oblastech naleznete zde, seznamy vyhlášených lokalit pro jednotlivé biogeografické oblasti naleznete také zde.

Některé státy leží jen v jedné biogeografické oblasti (např. Řecko, Velká Británíe), jiné ve dvou (např. Německo, Belgie, Česká republika) či dokonce ve třech (Španělsko, Itálie, Francie).

Jaké biogeografické oblasti jsou v České republice?

Území České republiky leží ve dvou biogeografických oblastech: kontinentální (většina území) a panonské (větší část jižní Moravy). Hranici mezi kontinentální a panonskou biogeografickou oblastí můžete nalézt na mapě Vymezení panonika na území ČR podle katastrálních území.


(c) 2006 Natura 2000 - Oficiální webové stránky soustavy Natura 2000 v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu natura2000@nature.cz. Redakce stránek využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2006 - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AOPK ČR nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.