22.4.2008

Ptačí oblast Rožďalovické rybníky (Nařízení vlády č. 606/2004 Sb., ze dne 27. října 2004) se nachází na rozhraní okresů Jičín a Nymburk a její celková rozloha činí 6 115 ha. Hranice jsou vytyčeny zhruba mezi městy Kopidlno, Rožďalovice, Dymokury a Městec Králové. Celá oblast leží v nadmořské výšce 200 až 250 m. Rozlehlé, především dubové a méně pak smrkové a borové lesy obklopují soustavy vodních ploch malé a střední velikosti, od rozlohy několika hektarů 1,5 ha až po téměř sedmdesátihektarový rybník Zrcadlo.

Ornitologicky je oblast sledována nepravidelně od 60. let 20. století, podrobně v letech 1971-1986 a méně pravidelně (jen některé lokality) v 90. letech. V území se vyskytuje 33 druhů přílohy I směrnice o ptácích, z nichž nejméně 20 druhů hnízdí. Dále se v území vyskytuje 40 zvláště chráněných druhů, nezařazených do směrnice I.

Ptačí oblast je významná především pro druhy ptáků hnízdících v rákosinách, z nichž dva, jeřáb popelavý (Grus grus) a moták pochop (Circus aeruginosus), jsou předmětem ochrany. Bukač velký (Botaurus stellaris) a chřástal kropenatý (Porzana porzana) stanovená kritéria pro kvalifikující se druhy dosahují jen nepravidelně. Po úspěšném zavedení navrhovaných opatření by se však mohli, spolu s bukáčkem malým (Ixobrychus minutus) a chřástalem malým (Porzana parva), mezi kvalifikující se druhy zařadit.

V oblasti také pravidelně hnízdí 1-2 páry orla mořského (Haliaeetus albicilla), v zimě se na rybnících nepravidelně zdržují až čtyři ptáci. Téměř každoročně v území hnízdí luňák hnědý (Milvus migrans) a v posledních dvou letech také luňák červený (Milvus milvus).

Ptačí oblast je také významným tahovým stanovištěm zejména vodních ptáků (až 3000-4000 ex.) a dravců (luňáci, motáci, ostříž lesní, orel mořský, orel křiklavý, orlovec říční). Pro protahující husy, hlavně husy polní (Anser fabalis), lokalita nabízí až do zámrazu jak vhodné prostředí pro odpočinek, tak potravu na okolních polích.

V ptačí oblasti hnízdí také několik párů slavíka modráčka středoevropského (Luscinia svecica cyanecula) a ve větším počtu rákosník velký (Acrocephalus arundinaceus). Nachází se tu také poslední velká kolonie racka chechtavého (Larus ridibundus) na Jičínsku a Nymbursku.

Zdroj informací:
Šoltys, V. (2006): Metody monitoringu ptačích oblastí – Rožďalovické rybníky. Dep. AOPK ČR, Praha, 6 pp.


(c) 2006 Natura 2000 - Oficiální webové stránky soustavy Natura 2000 v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu natura2000@nature.cz. Redakce stránek využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2006 - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AOPK ČR nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.