23.12.2005

V souvislosti s dokončováním procesu vytváření soustavy Natura 2000, začíná být hlavním tématem hospodaření v těchto lokalitách.

Z evropského pohledu zaujímá rozloha všech Naturových lokalit (20 000 lokalit v EU) skoro pětinu rozlohy EU. Je nutné zdůraznit, že způsob hospodaření na těchto lokalitách vzhledem k druhům a stanovištím, které mají tyto lokality chránit, je nutné skloubit s ekonomickými, sociálními a kulturními požadavky v každém konkrétním regionu EU.

Pro tento účel zřídila Evropská komise webovou stránku, kde představuje různé formy hospodaření v závislosti na dalších lokálních podmínkách. Příklady hospodaření byly vybrány napříč celou Evropou s cílem podpořit výměnu zkušeností z dosavadních úspěšných projektů.

Některé z příkladných projektů byly financovány v rámci programu LIFE-Natura, který spolufinancoval 900 praktických ochranářských projektů zaměřených na lokality Natura 2000 ve všech členských zemích EU. Jako takové poskytují velké množství příkladů z praxe, jak v lokalitách Natura 2000 hospodařit.

Cílem těchto nových webových stránek je podporovat další ochranářské projekty a uveřejňovat zde další zdařilé projekty pro inspiraci dalším.


(c) 2006 Natura 2000 - Oficiální webové stránky soustavy Natura 2000 v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu natura2000@nature.cz. Redakce stránek využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2006 - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AOPK ČR nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.