19.12.2005

Evropsky významná lokalita (EVL) je jedním typem chráněných území v rámci soustavy NATURA 2000 (podrobnosti o vytváření soustavě NATURA 2000 naleznete zde).

Termín evropsky významná lokalita je českým ekvivalentem anglického Sites of Community Importance (SCI). V rámci těchto lokalit jsou chráněny evropsky významná stanoviště a evropsky významné druhy. Evropsky významná stanoviště a evropsky významné druhy jsou vyjmenovány v přílohách směrnice O stanovištích (92/43/EHS), seznam evropsky významných stanovišť a druhů vyskytujících se v ČR je vyjmenován ve vyhlášce MŽP 166/2005 Sb (viz).

Evropsky významná lokalita je legislativně podložena v zákoně O ochraně přírody a krajiny (114/1992), který implementuje evropskou směrnici O stanovištích (92/43/EHS). Evropsky významná lokalita je zařazena nařízením vlády ČR do tzv. národního seznamu. Po schválení Evropskou Komisí je zapsána do tzv. evropského seznamu. Jako EVL jsou také chráněny sporné lokality. Více informací o procesu vytváření soustavy NATURA 2000 naleznete zde.
Na těchto stránkách naleznete:

záložka
evropsky významné lokality v ČR (včetně zákresu v mapě) Seznam lokalit
evropsky významná stanoviště (včetně výčtu EVL, v nichž je stanoviště předmětem ochrany) Stanoviště z přílohy I
evropsky významné druhy (včetně výčtu EVL, v nichž je druh předmětem ochrany) Druhy z přílohy II
Informace o výskytu evropsky významných druhů a evropsky významných stanovišť jsou aktuální k 30.6. 2007.

Odborné podklady související s vytvářením Národního seznamu:

Mapování biotopů Katalog biotopů České republiky
Metodika mapování biotopů, 3. verze
Praktické a metodické poznámky k mapování biotopů
Redukované verze červeného seznamu
Příklad věkové struktury lesa
Převod stanovišť na biotopy
Převod biotopů na stanoviště
Metodika výběru lokalit
Mapa evropsky významných lokalit v České republice


(c) 2006 Natura 2000 - Oficiální webové stránky soustavy Natura 2000 v České republice, všechna práva vyhrazena. Náměty, příspěvky a připomínky zasílejte na adresu natura2000@nature.cz. Redakce stránek využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu AOPK ČR výslovně zakázáno. (c) 2006 - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AOPK ČR nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány. Správa a redakce stránek využívá redakční systém portálového rešení SuperServer firmy RAGTOOLS.